RUS YÖNETİMİNE ÇALIŞAN YEREL TAŞERONLAR ÇERKES HALKININ VE RUS HALKININ EN BÜYÜK GÜNCEL SORUNUDUR

RUS YÖNETİMİNE ÇALIŞAN YEREL TAŞERONLAR ÇERKES HALKININ VE RUS HALKININ EN BÜYÜK GÜNCEL SORUNUDUR

Batı ve Amerika coğrafyaları karıştırmak için taşeronlarını ustalıkla kullanırken Rusya Federasyonu da taşeronlarını kendi topraklarını denetim altında tutmak için kendi topraklarında kullanma yoluna gitmiştir. Rusyanın kendi topraklarında çıkabilecek sorunları bu yöntemle kontrol altında tutma yöntemi iflas etmiştir çünkü bu yöntem sorunları çözmek yerine sorunların artarak ötelenmesine sebep olmakta bu da Batının taşeronu olabilecek örgütlere alan açmakta bu da hem Rusların hem de sorunun muhattabı olan halkların yaşayacakları daha büyük sorunların önünü açmaktadır.

Rusya Çerkesya bölgesinde istikrarını sürdürmek adına yerel taşeronlar kullanmaktadır. Rusya böyle yaparak sözde iç istikrarını sürdürmektedir. Yerli taşeronlar da sürekli olarak yönetimin kulağına her şeyin yolunda olduğunu fısıldamakta onlar da taşeronlarının işlerini iyi yaptıklarını ve işlerin yolunda gittiğini zannederek taşeronlarını kullanmaya devam etmektedirler. Bu taşeronlar, ülkeyi ileride büyük sorunlara yol açması kaçınılmaz sorunları öteledikleri gerçeğini gizlemekte uzmanlaşmış kişilerdir. Bazen yönetimi kendi yazdıkları senaryolara dahi inandırarak yerel halkın ileride patlayacak hoşnutsuzluklarını ve dışarıdan gelecek taşeron örgütlere alan açtıkları gerçeğini gizleyerek ülkenin geleceğini dinamitlemektedirler.

Rus yönetimi sadece sorunları ötelemeye ve içinden çıkılmaz hale getirmeye yarayan taşeron kullanarak ülke istikrarını koruma politikasından derhal vazgeçmelidir. Rus yönetimi , Çerkeslerin gerçek sorunlarını sadece kendi çıkarlarını korumak için çarpıtan ve kendileri olmadığında kıyametin kopacağını fısıldayan yerel hainlerden derhal kurtulmalıdır. Baskıya, haksızlığa, çözümsüzlüğe ve hoşnutsuzluğa sebep olan bu vizyonsuz ve çıkarcı insanların aslında kendisinin en büyük düşmanı olduğunu görmelidir Rus yönetimi.

Çözüm gerçeklerden geçer ve gerçek muhattaplarıyla sağlanır. Ortada Çerkes sorunu vardır ve sorunun muhattabı Çerkes halkının gerçek temsilcileridir. Şiddeti onaylamayan, diyalog yanlısı ve barış yanlısı söylemlerle mücadele eden bu insanların “intikam değil adalet” söyleminin ciddiye alınması gerekmektedir. Böyle insanların ciddiye alınmaması barış içinde yaşamaya inancını yaralamakta ve hoşnutsuzluğu beslemektedir. Hoşnutsuzlukla taşeronlar beslenirken ülkenin barış içinde geleceğe uzanmasını engelleyecek alanlar açılmaktadır ve bu alanların nasıl terörle doldurulduğunun örnekleri de çoktur dünyamızda.

“İntikam değil adalet” isteyen insanların her faaliyetini çarpıtarak Rus yönetimine rapor eden ve alandan haberdar olmayan Rus yönetimine vesveselerine inanmaktan başka seçenek bırakmadıkları için yönetime yanlış adımlar attıran taşeronlardır asıl ortak düşman. Bu düşmanlara hayat hakkı tanımamak Rus yönetiminin atacağı en gerçekçi adım olacaktır. Taşeronlar sorunu derinleştirme ötesinde hiçbir işe yaramamaktadır. Rusyanın silahsız ve kendi bekasına hizmet ettiğini zannettiği taşeronları Batının silahlı taşeronlarından daha tehlikelidir. Rusya kendi bekası için oluşturduğu yerelde faaliyet gösteren kendi taşeronlarının tehdidi altındadır. Günlük çıkarlarının peşinde olan bu taşeronlar ülkeyi çıkmaza sokmaktadır ve bu açıktır.

 

Marğuş Vezir

30.09.17

00:06

ЗэбгырывгъэкI /Paylaşın /Share

Bir cevap yazın