AKLA GELENLERDEN/NEDEN OLMASINLARDAN

AKLA GELENLERDEN/NEDEN OLMASINLARDAN

-Rus Devleti barış içinde vatanında yaşamak isteyen herkese vatandaşlık hakkı tanımalıdır.

-Öncelikli olarak nitelikli her iş gücüne Rus Devletinde ihtiyaç vardır ve nitelikli iş gücü için her türlü barınma, uyum konusunda Rus Devleti destek sağlamalıdır. Diasporada her alanda becerikli insanlarımız vardır ve Rus Devletinde bu insanlarımızın becerilerinin değerlendirileceği ve emeklerinin karşılığını hakkıyla alabilecekleri bir ortam vardır. Diasporadaki tempoyla çalışan bir fabrika işçisinin bile aynı işi yaparak vatanda en az beş kat büyüme olasılığı vardır.

-Diaspora Çerkeslerinin Çerkesyayı tüm Rusyanın tarım bölgesi yapacak potansiyelleri vardır. Diaspora Çerkeslerinin ayrıca Çerkesyayı herhangi birkaç üretim dalında ülke ihtiyacını karşılayıp ileri götürecek potansiyelleri vardır.

-İkinci Dünya Savaşında Çerkesyadan sürülen Karaçay ve Balkarlara dönüş hakkı tanındığı gibi bu insanlara maddi destek de sağlanmış ve bu maddi destek yeniden yaşam kurma ötesinde maddi olarak bu insanların öne geçmelerini de sağlamıştır. Aynı topraklardan sürülen ve aynı haklara sahip Çerkesler için yeniden vatana yerleşmek için bürokratik ve ekonomik kolaylıklar talep etmesi haktır. Çerkes nüfusunun artması ve üretime yöneltilmesi herkes için kazançlı olacaktır.

-Rus Devleti şeffaf ve açık diaspora Çerkes kurumlarıyla geleceğini vatanda kurmak isteyen Çerkeslerin vatanlarında nitelikli ve üretken bir toplum olmaları konusunda somut projeler üretmesi lazımdır.

-Rus Devleti Çerkesleri geleceksiz ve umutsuz bırakarak emperyalist rakiplerinin emellerine hizmet edecek şekilde devşirilmelerine göz yumduğunda asıl bedeli kendisinin ödeyeceğini bilmelidir. Bunu önleyecek tedbirler almalı ve vatanı Çerkeslere ulaşılabilir kılmalıdır.

-Elbette ki üretime katkı sunacaklara avantajlar sağlanırken barışı sabote edecek durumlar için de tedbir almalıdır. Alın terini veya pozitif çabasını vatana taşıyanlar yüreklendirilmelidir.

-Federe Çerkes Cumhuriyetlerindeki yönetimlerle uyum ve iş alanları konusunda iş birliği yapmalıdır Rus Devleti. Rus Devleti makamlarını korumak maksadıyla diasporadaki soydaşlarının işini ağırdan alan veya onlar için hiçbir şey yapmayan Yerel Yöneticilerin aslında hem Ruslar hem de Çerkesler için geleceği sabote eden unsurlar olduklarını fark etmeli ve Çerkes halkının kendi vatanlarında gelecek kurmalarının önünü açacak şekilde yerel yönetimleri yönlendirmelidir.

 

Marğuş Vezir

10.07.17

00:51

 

Bir cevap yazın