Oluşumlarımız Üzerine

...

OLUŞUMLARIMIZ ÜZERİNE
Ülken Çerkesya’dan sürüldün, Çerkes halkı olarak Çerkesya’nın kaderi için canlar verdin insanlık tarihi boyunca. Kendi imzan olan Çerkes ve Çerkesya’nın kaderini elbet tartışacaksın ve karar da alacaksın. Bunda bir tuhaflık yok. Tuhaflık Çerkes’im demeden Çerkesya benim vatanım ve kadim haklarım var demeden mücadele ettiğini iddia etmektir.
Sadece diyasporanın da sadece şu an Çerkesya’da yaşayanların da özel söz söyleme alanları ve eylem alanları da vardır elbet. Ama Çerkes ve Çerkesya mücadelesi ortaktır.
Kimsenin yedeğinde ve gölgesinde olmadan insanlık tarihi boyunca vardık. İnancımızı ve var olma irademizi zamana uygun şekilde yeniden örgütleme potansiyelimiz var ve buna kimse karşı duramaz.
Mevcutta umut veren iki oluşum vardır. Birincisi Çerkesya Hareketi’dir ve Çerkes halkında bilinç uyandırmayı ve örgütlemeyi misyon edinen barışçıl bir oluşumdur. İkincisi Birleşik Çerkesya Konseyi’dir. İkincisi diyasporada ihtiyacımız olan siyasi alan açma işlevine taliptir… İkisine de ve Diyaspora Çerkes Birliği adında bir oluşuma da ihtiyacımız var üçüncü olarak.

31.07.2023

Vezir Marguş

Bir cevap yazın